Amazon ile Singal arasındaki ipler gerildi, suçlamalar hayli büyük

FTC, ajansın kendisine soruşturma altında olduğunu bildirip bunları saklamasını istemesine rağmen perakendecinin iletişimlerini otomatik olarak silmeye devam ettiğini söyledi. Sanıklar arasında kurucu ve eski CEO Jeff Bezos ile mevcut CEO Andy Jassy de yer alıyor.

( Bezos’un sahibi olduğu) The Washington Post “FTC, ‘kurucusu ve eski CEO’su Jeff Bezos da dahil olmak üzere Amazon’un üst düzey yöneticileri, yıllarca e-posta yerine Signal şifreli mesajlaşma uygulaması üzerinden antitröst dahil olmak üzere hassas iş konularını tartıştı’” diye yazdı. “Bu yöneticiler, Amazon’un Davacıların davranışını araştırdığını fark etmesinden sonra bile Signal’in mesajları geri alınamaz şekilde yok eden ‘kaybolan mesaj’ özelliğini etkinleştirdi.”

Amazon ile Singal arasındaki ipler gerildi, suçlamalar hayli büyük

Belgede, “Silinen mesajların içeriğinin kurtarılması imkansız olsa da, uygulama, bir kullanıcı kaybolan mesaj özelliğini açtığında, kapattığında veya silme zamanlayıcısını değiştirdiğinde, Amazon yöneticilerinin silme işlemlerini gösteren kırıntıları gösteriyor” diyor. “Silinen mesajlardan Amazon yöneticilerinin Signal’i rekabetle ilgili iş sorunları hakkında konuşmak için kullandıkları anlaşılıyor.”

Sorun Silikon Vadisi’nde giderek yaygınlaşan bir iş uygulaması gibi görünüyor. Geçtiğimiz yıl Adalet Bakanlığı, Google‘ı, federal yasa uyarınca korunması gereken dahili sohbet geçmişlerini rutin olarak yok etmekle suçlamıştı. Ayrıca Elon Musk, Twitter’ı satın alıp adını X olarak değiştirmeden önce şirket, bir yargıçtan Tesla’nın kurucusundan uygulama aracılığıyla gönderilen mesajları engellemek için Signal’in otomatik silme özelliğini kullanması nedeniyle yaptırım talep etmesini istemişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x